Warszawa

Tablica pamiątkowa przy ulicy Smulikowskiego

Jest to najstarsze upamiętnienie bł. Michała, choć nie z imienia i nazwiska i razem z zabitymi w szpitalu polowym. Ma formę tzw. „tablicy pamiątkowej Tchorka”, nazwa ta opisuje tablice pamiątkowe o wspólnym wzorze, stworzone na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 r. Upamiętniają warszawskie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej.

Tablica jest umieszczona na ścianie przedwojennego budynku firmy Alfa-Laval, w której piwnicach mieścił się szpital powstańczy, gdzie bł. Michał posługiwał i odprawiał msze święte w zaimprowizowanej kaplicy. Tutaj także zginął wraz z ciężko rannymi powstańcami i cywilami używanymi, przez
Niemców jako żywe tarcze.

Napis na tablicy brzmi następująco:

Tu, w szpitalu powstańczym III Zgrupowania AK „Konrad” 6.9.1944 hitlerowcy zamordowali 7 ciężko rannych żołnierzy wraz z ich kapelanem oraz przy pobliskiej barykadzie około 30 mieszkańców Powiśla.

Adres: Warszawa, ul. Tamka 3

Klasztor i kościół dominikanów na Służewie

Klasztor na Służewie, został wybudowany w 1937 r. a budowę nadzorował z ramienia prowincji o. Michał, jako inżynier architekt. To stąd wyszedł do Warszawy 1 sierpnia 1944 r. W klasztorze jest żywa pamięć o błogosławionym.

Warszawa, ul. Dominikańska 2

Ołtarz i ikona

W kościele św. Dominika w nawie bocznej znajduje się mały ołtarzyk-kapliczka ku czci bł. Michała. W centrum którego znajduje się ikona namalowana przez Mateusza Środonia.

Fraternia świeckich dominikanów

Przy klasztorze istnieje fraternia świeckich św. Dominika, której patronem jest bł. Michał Czartoryski.

Zobacz więcej: Fraternia bł. Michała Czartoryskiego 

Jedną z inicjatyw fraterni jest zorganizowanie biało-czarnej trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której patronem jest bł. Michał. Trasa zaczyna się w dominikańskim kościele na warszawskim Służewie i prowadzi do klasztoru mniszek dominikańskich w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego.

Chorzy i niepełnosprawni

Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca, w parafii odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Grupie patronuje błogosławiony dominikanin.

Zobacz więcej: Wspólnota chorych i niepełnosprawnych

Mural

W 2014 roku z okazji 70 rocznicy śmierci błogosławionego, u zbiegu ulic Dominikańskiej i Wałbrzyskiej powstał mural przedstawiający Michała Czartoryskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Kaplica

Przy muzeum znajduje się kaplica, której patronem jest bł. ks. Józef Stanek SAC, poległy kapelan Czerniakowa. Kaplicę okala fresk przedstawiający postacie wszystkich 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Jest także przedstawienie bł. Michała, autorem fresku jest Mateusz Środoń.

Michał Czartoryski ma także swój biogram na stronie internetowej muzeum: Jan (Michał) Czartoryski

Warszawa, ul. Grzybowska 79

Mur pamięci w Parku Wolności

W okalającym budynek Muzeum Powstania Warszawskiego Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Imię i nazwisko o. Michała, czyli Jana Franciszka Czartoryskiego znajduje się w kolumnie 169 na miejscu 13.