Filmy i nagrania

Był człowiekiem przygotowanym na męczeństwo.

Błogosławiony Michał Czartoryski jest postacią mało znaną, natomiast jest postacią ważną z kilku względów. Prawie całe życie zakonne poświęcił formacji braci. Swoje krótkie życie przypieczętował śmiercią męczeńską w czasie Powstania Warszawskiego – mówi o. Marek Miławicki OP, historyk z Dominikańskiego Instytutu Historycznego.

O. Michał, nie opuścił chorych i umierających, dlatego jest uznawany za patrona modlitwy o uzdrowienie.

Ze świadectw, które mamy wynika, że opiekował się rannymi, którzy byli w szpitalach polowych. Wypełniał również funkcję kapłańską wobec żołnierzy. Sporo spowiadał w czasie powstania. Ci młodzi chłopcy, czasem „niekościelni” przychodzili do niego. Miał opinię, że jest empatyczny – mówi o. Dariusz Kantypowicz OP z klasztoru na Służewie.

Michał Czartoryski - heroiczny kapelan Powstania.

Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przedstawia postać błogosławionego.

Ojciec Michał Czartoryski - nadzorca budowlany.

Ojciec Dariusz Kantypowicz zaprasza do podróży w czasie, w ramach cyklu „Dawno temu w klasztorze”.

O alabastrowym krzyżu i prowadzeniu budowy.

O błogosławionym Michale Czartoryskim mówią: bratanica bł. Michała, Elżbieta Czartoryska-Przewłocka, badacz i znawca życia bł. Michała, Dariusz Kantypowicz OP, autor „Pasji Michała”, Marcin Brzeziński.

Mateusz Środoń - o pisaniu ikony bł. Michał Czartoryski.

Zet - Błogosławiony Michał Czartoryski // Z albumu „Apokryf”

Michał Czartoryski do końca pozostał wierny zasadom: Bóg, Honor, Ojczyzna.

O kapelanie powstania warszawskiego i męczenniku drugiej wojny światowej opowiada o. Jacek Skupień OP – przeor klasztoru w Jarosławiu.

Rozmowa podczas spotkania promującego książkę Marcina Brzezińskiego "Pasja Michała. Życie i męczeńska śmierć bł. Michała Czartoryskiego OP".

Rozmowę z Autorem książki poprowadził o. Paweł Krupa, w promocji uczestniczył także o. Dariusz Kantypowicz OP, promotor kultu bł. Michała.

"Wiara '44" - film o kapelanach i znaczeniu wiary.

Fabularyzowany film dokumentalny wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, ukazuje znaczenie wiary i rolę duchowieństwa podczas Powstania Warszawskiego. Pojawia się w nim dwukrotnie postać bł. Michała Czartoryskiego (od 7:45 i od 21:36).

Adam i Jadwiga Czartoryscy - filmowe wspomnienia.

Film zrealizowany we współpracy z Domem Spotkań z Historią na podstawie archiwalnych materiałów filmowych ze zbiorów rodzin Caillot, Czartoryskich i Stadnickich. W kadrze pojawia się także o. Michał Czartoryski (1:40).

Błogosławieni z rodu Czartoryskich.

Tematem spotkania jest działalność rodziny Czartoryskich w służbie Kościołowi. Przypomniani zostaną wyniesieni z tego rodu na ołtarze: bł. August, salezjanin i bł. Michał, dominikanin.

Czartoryscy z Pełkiń

Audycja w Radiu dla Ciebie z cyklu „Rody i rodziny Mazowsza”. Tematem rozmowy są dzieje gałęzi pełkińskiej Czartoryskich. Audycji można wysłuchać na stronie radia.